Jak je to s tím pH?

Jak je to s tím pH?

Na počátku každé realizace bazénu je sen člověka vytvořit si na zahradě kousek vlastního ráje, který nám a našim blízkým poskytne prostředí vhodné pro relaxaci a zábavu. I já jsem si tento sen splnil, ale stejně jako mnoho z vás, jsem si jej užíval týden, než se změnil v noční můru. Během týdne jsem zjistil, že mám na zahradě nádobu o objemu 12kubíku vhodnou, tak maximálně pro zalívání rostlin. Tehdy jsem pochopil, že tento ráj si musím zasloužit.

Nebojte, žádná velká věda to není. Je třeba dodržovat pár základních pravidel a postupů, které zajistí to, abyste si mohli užívat vašeho ráje po celou sezónu. Já vás s těmito postupy budu postupně seznamovat.

Jsem přesvědčen, že tím nejzákladnějším a zároveň nejdůležitějším je udržování správného pH vody v bazénu.

Co je to pH?

PH je číslo, kterým se v chemii vyjadřujeme, zda vodný roztok reaguje kysele nebo zásaditě. Označení pH je v rozsahu 0 – 14, přičemž pH s hodnotou 7 je tzv. Neutrální - toto pH má za standardních podmínek voda.

Proč je pH tak důležité při údržbě bazénu?

Při špatné úrovni pH vody v bazénu vzniká vhodné prostředí pro přemnožení řas. Tyto řasy vám mohou způsobit nemalé zdravotní problémy.Také dochází ke snížení účinnosti používané chemie. Zbytečně tak přicházíte o peníze investované do bazénu. Zakalená/mléčná voda může být také prvním příznakem špatně nastaveného pH.

Jaké pH udržovat v bazénu?

Vždy udržujte pH v blízkosti jeho neutrální hodnoty. U bazénu se doporučuje hodnota v rozmezí 6,8 – 7,2.

Jaké jsou důsledky nízkého pH?

Pokud klesne úroveň pH pod 6,8 mluvíme o vodě kyselé. Kyselá voda má negativní vliv na různé materiály (plast, guma) v důsledku čehož dochází k jejich blednutí. Pokud dojde k dalšímu poklesu pH, tak to znamená, že se ve vodě vyskytuje vázaný chlór. Voda začíná nepříjemně zapáchat, dráždí oči a u citlivějších jedinců i pokožku. V další části může docházet k poškození kovových součástí bazénu.

Jaké jsou důsledky vysokého pH?

Pokud vzroste pH nad 7,5 tak označujeme tuto vodu za zásaditou. Voda ztrácí „samočistící“ schopnnosti. V případě zásadité vody dochází k poklesu účinnosti používané chemie a také může způsobit podráždění očí a pokožky.

V tomto článku jsem vám vysvětlil, proč je důležité sledovat pH vody v bazénu a co se může stát pokud to zanedbáme. V příštím článku se budeme věnovat způsobům měření a samotné úpravě vody.

Roman 
ProfiPOOL

U nás vždy výhodně

Zboží vám dodáme do 2. dne